Genotyping – en lur investering
Uavhengig av om du er interessert i avl eller ei; hvis du genotyper NRF-hunndyra i besetningen din har du lagt et godt grunnlag for å tjene mer penger på dyra dine i framtida.
Geno har som mål 1 000 fødte oksekalver etter embryo pr. år.
En stadig økende andel av aktuelle oksekalver har embryo som opphav. Hele 26 prosent av innkjøpte oksekalver i perioden august 2021 – februar 2022 kom fra embryo, og det er svært gledelig. Embryoproduksjon og antall innlegg har i samme periode økt, og vi forventer at andel innkjøpte kalver fra embryo vil øke ytterligere.
Les hele artikkelemn fra Buskap 6/2022 HER
Uavhengig av om du er interessert i avl eller ei; hvis du genotyper NRF-hunndyra i besetningen din har du lagt et godt grunnlag for å tjene mer penger på dyra dine i framtida.
Sjuke kalver er arbeidskrevende og stjeler energi både fra kalv og bonde.
I denne episoden får du høre kjøttfe-entusiast Håkon Marius Kvæken dele verdifull innsikt om krysningsstrategier, avl og økonomisk gevinst.
Ung Bonde-vinnerne i 2024 droppet fjøsbygging da tilbudet om å bli med i samdrift dukket opp. Stølsdrifta fortsetter, og på hjemgården har de unge bøndene mange tanke rom hvordan drifta skal utvikles.
Tine og Geno setter i en artikkelserie søkelys på levetid og livstidsproduksjon. I denne artikkelen vil avlsarbeidet som utføres på holdbarhet på NRF beskrives.